Kaip būti svetingu šeimininku ir maloniu svečiu

Jūs savo draugui (-ei), giminaičiui (-tei), pažįstamam (-ai) užsiminėte, kad planuojate vykti į kursus, mokymus ar komandiruotę  mieste, kuriame draugas (-ė) gyvena ir jums pasiūlė apsistoti pas juos (jį, ją). Šiandieną labai populiaru apsistoti pas nepažįstamuosius bute ar kambaryje, o ne viešbutyje, svečių namuose ar hostelyje.  Labai populiarios airbnb, booking apsigyvenimo ir svečiavimosi platformos.

Tai kas tas svečias? 

Svečiu laikomi asmenys, kurie kviečiami, arba asmenys, kurie prieš atvykdami praneša, kad planuoja atvykti.  Tas, kas atvyksta nepranešęs (-usi) norėdami pasisvečiuoti, tai tikrai turėtų labai svarbią priežastį. Asmenys, kuriuos pristatė draugai ar giminaičiai, taip pat laikomi svečiais. Svečiais laikome ir asmenis, patyrusius nelaimę, persekiojamus, išsigelbėjusius nuo stichinės nelaimės ar kriminalinių veiksmų, asmenis, kurių namai sudegė. Visi kiti, kurie nėra artimi, nebuvo pakviesti ar atsivesti, ir nėra ištikti bėdos, gali būti išprašyti ir geroms manieroms nenusižengsite.  Jei šeimininkai kviečia pasisvečiuoti vakarienei be vaikų, tai turėtumėte atkreipti dėmesį į tai ir vaikus palikti auklėms ar senoliams.  Be kvietimo galima eiti tik į tuos namus, kuriuose esate tikri, kad jūsų vizitu bus džiaugiamasi. Šiaurės šalių senieji papročiai reikalaudavo sutikti svečią prie durų,  svečiui įėjus ir atsisėdus prie besikūrenančio židinio,  pavaišindavo specialiu gėrimu, pasiteiraudavo kur keliauja, kokie ketinimai, planai. Tik apsikeitus keliais mandagumo sakiniais buvo galima teirautis kas jis yra.  Jei svečias labai netikėtas, o jums reikia būtinai kažkur išvykti, tai šiek tiek šnektelėję galite pasakyti, kad tikitės, kad kitą kartą teks ilgiau pabendrauti. Dėl to piktintis nereikėtų, nes atvykote nesuderinę laiko. Svetingumas reikalauja, kad šeimininkas svečiui būtų paslaugus.  Kai užeinama trumpam, tai stalas nedengiamas, o pasiūloma vaisių, uogų, saldumynų, kavos ar puodelį arbatos, gaivinančio naminio gėrimo ar taurę vyno,  ar stiklinę vandens. Svečių priėmimas ir viešnagė pas kitus yra visų tautų bendravimo forma, kultūrų pažinimas, pasikeitimas nuomonėmis.

Tiems, kuriems neteko priimti svečių namuose ar patiems apsistoti svečiuose, tai gali ir nežinoti, kai kurių nusistovėjusių, savaime suprantamų, svečiavimosi ir svetingumo taisyklių. Šeimininko užduotis sukurti sąlygas ir atmosferą, kad svečias jaustųsi, kaip namuose. Tačiau visokių svečių būna ir jei namuose pratęs elgtis netvarkingai ir nepaisyti kitų asmenų, tai svečiuose teks save apriboti ir išmokti prisiderinti.  Jums, kaip šeimininkui, taip pat gali tekti pakeisti savo dienotvarkę, numatyti laiką drauge keletą kartų pavalgyti, jei vieši ilgiau, parodyti miestą. Šeimininkas yra tas asmuo, kuri organizuoja renginį, priima ir rūpinasi svečiais.  Svečias – asmuo, kuris vieši namuose, šalyje ar dalyvauja renginyje.

Platformos teikia rekomendacijas, kaip turėtumėte pasiruošti priimti svečius ir ką turėtumėte parengti. Jose galite nurodyti savo namų taisykles.  Tačiau, jei nesinaudojate tokiomis platformomis, tai keletas patarimų jums, kaip būti geru (-a) šeimininku (-e). Tai bus naudinga žinoti ir apsistojant pas artimuosius, draugus ar pažįstamus ir savo šalyje.

Rekomendacijos šeimininkui

  • Išsiaiškinkite kada svečiai atvyks, kokie planai viešnagės metu ir kada planuoja išvykti. Tai labai svarbu, nes galbūt jūs turite planų ar staiga atsiras naujų planų.
  • Pasitikslinkite iš kur vyks ir praneškite, kaip surasti jūsų namus viešuoju transportu, taksi ar planuojate atvykti pasitikti. Jei vyks savo automobiliu, tai nusiųskite rekomenduojamą maršrutą.  Tai galite padaryti telefonu, el. paštu ar dalinimosi platformoje. Jei turite laiko ir planuojate pats pasitikti, tai taip ir padarykite, tačiau suderinkite vietą kur sutiksite, kaip atrodysite ir pasiteiraukite, kaip atvykstantis asmuo atrodys, ką bus apsirengę.
  • Jei tai jūsų asmeniniai svečiai, tai galite užsiminti kur esate numatę juos nuvežti, kad pasiimtų tinkamą aprangą.
  • Jei pakvietėte apsistoti pas save, suruoškite kambarį, kuris būtų nepereinamas (pageidautina), išvalykite, pakeiskite patalynę.  Įspėkite ant kokios lovos ar sudedamos lovelės, pripučiamo čiužinio, miegmaišyje ar išskleidžiamame fotelyje teks nakvoti. Jei asmeniui labai svarbus kokybiškas miegas ir patogi lova,  tai jis gali rinktis apsistoti kitur. Iš karto įspėkite, jei negalite skirti atskiro kambario. Paruoškite papildomą pagalvę ir antklodę. Galbūt mėgsta miegoti aukštai ir šiltai. Paprastai rekomenduojami  viena kietesnė, kita minkštesnė pagalvė.
  • Suruoškite kėdę ar stovą lagamino padėjimui.  Šiukšlių pintinę arba nurodykite, kaip rūšiuojate bendrose patalpose.
  • Rankšluosčius galite palikti ant lovos arba pakabinti vonioje numatytoje vietoje.
  • Ant staliuko, prie lovos, turėtų būti šviestuvas,  stiklinė gėrimui, popierinių servetėlių, nes galbūt svečiui bus sloga ar šiaip reikės nusivalyti.
  • Vonios kambaryje numatykite lentynėlėje vietą asmens higienos priemonėms (vatelės, skustukai), vieta chalatui ar pižamai, pakabinkite švarius rankšluosčius,  parodykite kosmetikos priemones (šampūnas, dušo želė, vonios druskos ar aliejai, dantų pasta, muilas, kremas rankoms,  veido valiklis, dezinfekavimo priemonė), kuriomis dalinatės. Turėkite nenaudotų dantų šepetėlių, jei kartais svečiai bus pamiršę. Pastatykite stiklinę dantims valytis. WC papildomas popieriaus ritinėlis, higieniniai įklotai, jei kartais prireiktų.
  • Atlaisvinkite lentyną ar pakabą, kad galėtų susidėti savo daiktus. Pakabos švarkui, kelnėms, marškiniams, palaidinėms.
  • Pasiteiraukite apie maitinimosi įpročius, ką paprastai valgo pusryčiams, galbūt kažkam alergiški.
  • Jei ilgiau viešės, tai atlaisvinkite lentynėlę šaldytuve, kad galėtų pasidėti maisto produktus.
  • Jei leidžiate vaišintis esamais produktais šaldytuve ir spintelėje, tai pasakykite, jog gali viskuo vaišintis. Jei esate kažką numatę patiekalo gamybai, tai ir pasakykite, kad gali viskuo vaišintis, išskyrus „x“ produktu ir produktais, nes jie numatyti kitiems pusryčiams ar pietums.
  • Pasiteiraukite apie dienotvarkę ir planus viešnagės metu. Atvykus svečiams aprodykite kambarį ir bendras naudojimosi patalpas. Parodykite, kaip įsijungia elektros įrenginiai, dušas, čiaupas, nusileidžia užuolaidos, gaminama kava ar arbata, kur yra įrankiai, indai, puodai, atidarytuvai, taurės ir stiklinės. Parodykite, kaip naudotis virykle ar orkaite. Kur gali rasti medžiaginių ar popierinių rankšluosčių. Paaiškinkite kaip rūšiuojamos šiukšlės ir kur yra konteineriai.
  • Parodykite šepetį ir priemones drabužiams ir batams valyti, jei reikės, šaukštai batams.
  • Parodykite vaistinėlę, jei reikėtų vaistų nuo dantų ar galvos skausmo, nuo skrandžio sutrikimo, dezinfekcinių priemonių ar pleistrų.
  • Pasakykite apie savo ar savo šeimos narių dienotvarkę. Aptarkite iš vakaro kuriuo laiku kas naudosis vonios kambariu. Kai iš anksto bus žinoma, tai bus kur kas lengviau derintis. Pasakykite kada planuojate grįžti, kuriuo laiku išvykti ir kada būsite namuose ar dirbsite biure. Tačiau ir jums reikės prisitaikyti ir derintis, nes svarbu, kad svečias (svečiai) jaustųsi patogiai. Visuomet yra geriau iš anksto suderinti kas, kada ir kodėl vyks jūsų namuose, tuo maloniau leisite laiką drauge jūs ir jūsų svečiai.
  • Pasiteiraukite kuriuo laiku norėtų pusryčių. Jei laikas nesutampa su jūsų dienotvarke, pasakykite kur ras maistą.
  •  Jei asmuo viešės ilgiau ir jūs planuojate skalbti, tai paklauskite, gal svečias norėtų, kad ką nors išskalbtumėte.  Jei norite, galite parodyti, kaip pačiam skalbtis.
  • Jei tai butas, kurį nuolat išnuomojate svečiams, tuomet palikite visus rekomendacines instrukcijas, kaip naudotis ir kaip elgtis. Visuomet turėtų būti palikta higienos priemonių, kavos, arbatos, cukraus, sauso pieno pudros ar grietinėlės kavai indeliuose, prieskonių.
  • Jei tai jūsų artimi draugai, tai nesivaržykite priimti jų siūlomą pagalbą arba patys paprašykite atlikti vieną ar kitą buities darbą (prižiūrėti puodą, pažaisti ar pabendrauti su vaiku, duoti pinigų ir paprašyti nueiti į parduotuvę, jei ko nors pritrūkote).
  • Jei svečiai svečiuojasi su vaikais, tai kreipkitės į kiekvieną vaiką su pagarba ir tolerancija, paaiškinkite kodėl vieno ar kito dalyko neleidžiate.
  • Jei svečiui tenka užsibūti dėl skrydžio ar atidėto kokio susitikimo, tai pagal galimybes padėkite.  Tai gali būti netikėta ir jums ir jam. Tačiau nesijauskite įsipareigoję ir toliau svečią užimti ir stipriai koreguoti savo suplanuotą dienotvarkę.
  • Išvykstant pasiteiraukite ar reikės pavėžėti ir jei galite, tai ir padarykite. Jei negalite, tai pasirūpinkite taksi. Patikrinkite ar svečiai nieko nepaliko. Jei svečiams teks išvykti labai anksti ir kelsis paryčiais, tai iš vakaro užsakykite taksi ir viską suderinkite. Pasakykite, kad jūs nesikelsite, o svečiai gali duris tiesiog uždaryti ir jos automatiškai užsitrenks ar pnš. Jei tai dienos laikas ar rytas, tuomet padėkite išsinešti lagaminus, palydėkite iki taksi, jei patys negalite nuvežti arba bent palydėkite iki durų. Pakvieskite sugrįžti ir pasidžiaukite, kad apsilankė ir turėjote galimybę pabendrauti ar susipažinti.
  • Jei tai svečiai, kurie užsisako per airbnb, booking platformas, tai dažniausiai jie patys atvyksta, bet galite teikti sutikimo paslaugas už papildomą mokestį.
  • Jei mėgstate priimti svečius, tai galite vesti savo svečių knygą, kuo vaišinote, ką rodėte, kas patiko ir kas ne.  Kitą sykį žinosite apie pomėgius.
  • Galite turėti svečių knygą, kurioje kiekvienas svečias užrašo padėkojimą ar palinkėjimą.  Svečiavimosi platformose paliekami atsiliepimai, reitinguojama, tačiau tai galite daryti laisvanoriškai taip pat.
  • Jei jūsų namuose ilgai viešnagei apsistoja giminaičiai, tai taip pat turite pagalvoti apie patogias sąlygas. Numatyti ar duosite naudotis automobiliu, kompiuteriu, televizoriumi.
  • Jei esant svečiams gaunate kvietimą vakarienei ar šiaip į kokį renginį, tai galite atsiprašyti ir pasakyti, kad negalėsite atvykti, nes turite svečių. Jei jums pasiūlys atsivesti svečią, tuomet priimkite kvietimą. Pačiam (pačiai) teirautis ar galite atsivesti ir giminaitį ar svečią į planuota vakarienė, o į laisvesnio pobūdžio priėmimą, kaip koncertas, paroda, kokteilis ir pnš. galite pasiteirauti. Nes tikėtina, kad kviečiantys sutiks. Vakarienė paprastai būna planuojama iš anksto ir papildomų svečių nelabai gali būti kur pasodinti.
  • Palikite svečiams knygų, brošiūrų apie miesto lankytinas vietas, muziejus, parodas, istoriją, maitinimo ir apsipirkimo įstaigas. Šalį labiausiai kompromituoja siekiantys pasipelnyti iš užsieniečių, elgetaujantys, girtuokliaujantys ir vagiliaujantys. Tačiau nuo susidūrimo su jais mieste jūs negalite apsaugoti, tik galite įspėti, duoti patarimų kaip elgtis ar nesielgti viešose vietose.
  • Jei turite, palikite neperšlampamų apsiaustų ar lietsargių, jei kartais reikėtų pasivaikščiojimui.

Rekomendacijos svečiams

Jei mėgstate keliauti ar vykti į įvairius užsiėmimus kituose miestuose ir apsistoti drauge su šeimininkais, tai taip pat reikėtų žinoti, kai kuriuos dalykus, kurie padės būti maloniu svečiu ir patiems išvengti nesmagumo.  Susidarykite kelionės reikmenų sąrašą ir kraukitės savo lagaminą ar kuprinę. Kiekvienas turi vietą šiame pasaulyje, kiekvienas vertas pagarbos – baltasis, juodasis ar geltonodis. Tai taip pat liečia ir skirtingų tikėjimų ar politinių pažiūrų asmenis.  Neniekinkite, o pamėginkite suprasti kitaip gyvenančius, nes kitos kultūros gali jus labai praturtint, net ir primityviausios. Nedemonstruokite savo socialinio statuso ir turtingumo ar modernumo.

  • Atvežkite ką nors lauktuvių  iš savo šalies (šokoladą, sausainių, arbatos ar pnš.) Jei tai jūsų draugai ir giminaičiai, tai atvežkite tai, ką šeimininkai (-as, -ė) mėgsta.  Dovanos gali būti įvairiausios: mėgstamo autoriaus knyga, mėgstamas gėrimas, jei metai baigias – kalendorius, sporto inventorius, namų kvapai, mėgstami saldainiai ir pnš.)
  • Įėję į patalpą nusiimkite galvos apdangalą, nusiaukite batus (nebent šeimininkai pasako, jog pas juos vaikštoma apsiavus), lietsargius palikite prie durų, prieškambaryje. Vaikščiojimui po namus turėkite savo lengvą apavą, arba kojines. Kai kurie turi keletą porų šlepečių svečiams.
  • Su savimi turėkite visus higienos reikmenis: dantų pastą, šepetėlis, mėgstamas muilas ar dušo želė, kremai, skutimosi reikmenys, kvepalai, dezodorantai ir kitos, jūsų naudojamos priemonės.
  • Saikingai naudokite karštą vandenį.  Jei norėtumėte išsimaudyti vonioje, tai pasiteiraukite šeimininkų ar sutinka, ar jie neplanuoja naudotis vonios kambariu.
  • Visuomet tualetą palikite tvarkingą. Nuleiskite vandenį, uždenkite klozeto dangtį. Higieninius paketus suvyniokite į maišelius ir išmeskite į šiukšlių dėžę.
  • Neprimeskite savo dienotvarkės šeimininkams.  Praneškite apie ją ir nusiteikite derintis, prisitaikyti prie šeimininkų dienotvarkės.
  • Pusryčiauti atsikelkite numatytam pusryčių laikui. Jei norite ilgiau pamiegoti, o šeimininkai išeina anksčiau, apsitarnaukite patys ir po pusryčių sutvarkykite stalą, išplaukite indus, maistą sudėkite į šaldytuvą.
  • Nekomentuokite maisto. Valgykite tai, kuo vaišina. Galite paragauti, o jei labai kas netinka, tai valgykite tik tai kas tinka. Jei šeimininkai teiraujasi ką valgote dažniausiai tai ir pasakykite, įvardinkite keletą maisto produktų, kad  šeimininkai galėtų nupirkti pagal savo galimybes.
  • Jei gaminate patys – visuomet sutvarkykite virtuvė, įjunkite garo ir kvapų surinktuvą, suplaukite indus ir jei šeimininkai pageidauja sušluostykite įrankius.
  • Nepeikite klimato ar oro sąlygų. Keliaujantys turėtų būti pasiruošęs įvairioms oro sąlygoms.
  • Nesistenkite demonstratyviai eiti miegoti anksčiau nei šeimininkai, nes  šeimininkai turi savo ritmą, tai geriau prisiderinti prie jų įpročių.  Galite užsiminti, kad esate labai pavargę. Tikėtina, kad šeimininkas (šeimininkė) bus supratingi ir pasiūlys eiti anksčiau ilsėtis.  Jei apsistojate pas draugus, tai jie nekreips dėmesio ar jūs anksti ar vėlai einate miegoti.
  • Jei keliaujate dviese, tai jei vienas iš jūsų eina miegoti, tuomet kitas šviesą įsijunkite tik savo lovos pusėje.  Muzikos klausykitės ar video filmą žiūrėkite su ausinėmis.
  • Naudodamiesi rezervacijos platformomis nurodykite tikslią atvykimo datą. Jei planuojate apsistoti dviese, tai ir nurodykite, kad nebūtų netikėtumų.  Įdėmiai perskaitykite šeimininko rekomendacijas ir namų taisykles. Šeimininkai už papildomą svečią skaičiuoja papildomą mokestį.  Trumpai praneškite apie savo kelionės tikslą. Tokiu būdu šeimininkas galės labiau pasiruošti priimti ir žinos jūsų poreikius.  Šeimininko (-ės) reikalas priimti galutinį sprendimą ar priimti jus svečiuotis ar ne. Visus mokėjimus vykdykite per platformą, nes susitarę mokėti grynais ar norėdami sutaupyti ir nemokėti platformos komisinių galite patekti į bėdą. Sumokėsite, o atvykę nerasite asmens ar nurodyto buto. Platforma tokiu atveju neatsako už jūsų rezervacijas. Prieš atvykdami palaikykite susirašinėjimą ir tiksliai nurodykite kada atvyksite, galbūt gali tekti atvykti labai anksti ar labai vėlai.
  • Pasakykite, jei planuojate dar kur nors lankytis ar su kuo nors susitikti.  Suderinkite ar šeimininkai nėra numatę tą dieną kokios išvykos.
  • Atsiklauskite dėl galimybės atsivežti gyvūną. Ne visi mėgsta namuose gyvūnus.
  • Nesikvieskite jokių svečių į namus, net jei ir tuos žmones šeimininkai pažįsta.
  • Jei grįžtate vėlai, tai stenkitės atrakinti ir užrakinti duris, kaip galima tyliau, kad neprižadintumėte jau miegančiu. Tokiu atveju nebesinaudokite dušu, o išsivalę dantis eikite miegoti. Nebeikite į virtuvę virti arbatos ar naktipiečių. Visai kas kitą, jei nuomojatės atskirą butą, bet ir tai nerekomenduojama eiti į dušą, nes nakties metu viskas labai girdėti ir kaimynams.
  • Jei naktį einate į tualetą, tai atidarykite ir uždarykite savo kambario ir WC duris, kaip galima tyliau.
  • Neatsiliepinėkite į telefono skambučius, nebent šeimininkai paprašo. Neatidarinėkite durų, nebent šeimininkai pasakė, jog bus kažkas pristatoma ir jūsų paprašys priimti.
  • Jei teko ką nors pasiskolinti, tai nedelsiant grąžinkite. O jei negalite grąžinti tokios pat būklės, tai nupirkite naują ar ką nors panašaus. Pasisiūlykite kompensuoti, jei sulaužėte ar sugadinote.
  • Visuomet palikite tvarkingą vonios kambarį. Nuplaukite prausimosi putas, kremus, išimkite susirinkusius plaukus nuotekų vamzdyje. Išsausinkite grindis, jei prausiantis labai sušlapinote.  Jei nebus kuo valyti – paprašykite kempinės ar šluostės, ar popierinių rankšluosčių.
  • Pasiklokite lovą, sutvarkykite kambarį, nebent būtų asmuo, kuris ateina kasdieną tvarkyti ir šeimininkai prašytų to nedaryti.
  • Jei svečiuojatės su vaikais, tai prižiūrėkite savo vaiką, kad nebūtų sugadinti daiktai ar baldai.  Ne šeimininkai turi prižiūrėti jūsų vaikus, o jūs patys.  Jūsų pareiga neleisti vaikams perdaug išdykauti, įsidūkti, pašalinti vaikų padarytą netvarką.  Su savimi turėkite visada sausų užkandžių, kai vaikai užsimanys ką nors greitai suvalgyti. Jei matote, kad vaikai pervargo, tapo irzlūs, nori miego, tuomet pasiskubinkite migdyti ar išeiti, jei tai trumpas vizitas.
  • Nedemonstruokite savo nepasitenkinimo ar blogos nuotaikos. Net jei nėra labai gera, tai elkitės taip, tarsi viskas būtų puiku. Neužkraukite savo problemų šeimininkams. Tik jei tikrai reikia pagalbos ir patarimo – pasiteiraukite.
  • Jei ko nors reikia papildomai, – pasiteiraukite.  Jei rezervavotės per svečiavimosi platformas, tai nepradėkite viešai skųstis ko nebuvo ar buvo. Geriau bendrauti iš karto, tiesiogiai su šeimininkais. Daug dalykų , situacijų, gali būti išspręsta ir neskubėkite rašyti neigiamo atsiliepimo.
  • Jei daug laiko praleidžiate šeimininkų namuose, tai pasistenkite šeimininką bent valandai ar porai palikti vieną, kad jis (ji) galėtų būti pats (pati) su savimi.  Jei jūsų rezervacija per platforma, tai supraskite, kad jums nėra būtina bičiuliautis ir nuolat bendrauti su šeimininkais, nebent jūs to labai norite, tačiau atsižvelkite ir į šeimininkus, ar jiems taip pat priimtina visą laiką bendrauti.
  • Patys pasirūpinkite savo laisvalaikiu ir veikla, o nelaukite kol jus užims. Nesistenkite ištisai kalbėti  ir vaikščioti paskui šeimininką iš kambario į virtuvę, iš virtuvės į kambarį. Geriau pasisiūlykite prisidėti prie buities darbų, o jei neleis, tai užsiimkite skaitiniais ar muzikos klausimu (ausinėse), kad netrukdytumėte šeimininkams.  Jei matote, kad namuose vyksta šeimos pokalbis ar diskusija, tai geriau išeiti pasivaikščioti ir palikti erdvės.
  • Visuomet prisiminkite, kad kai keliaujate visuomet atstovaujate savo tautą. Svečioje šalyje tinkamai elkitės, nes jūsų paliktas įspūdis kalbės apie mūsų šalies tautos kultūrą.  Susipažinkite su vietiniais papročiais prieš kelionę. Kritikuoti, komentuoti kitų gyvenimo būdą, maistą, ekonominę ar politinę santvarką yra nemandagu.  Kelionė į kitą šalį, tai ne vien tik naujų potyrių ieškojimas, bet ir sąlytis su naujomis kultūromis, tradicijomis. Jokioje šalyje viešosiose vietose netinka reikšti savo nuomonės garsiai, mostaguotis rankomis, nes mimika bei judesiai suprantami ir kalbos nemokančiam žmogui. Pasidomėkite istorija, papročiais, kas yra sostinė, kokia gyventojų sudėtis, kokia kalba kalbama, koks gyventojų skaičius, kas valdo, kokia vyriausybė, kada tos šalies valstybinės šventės, kaip jos minimos.  Kas yra tos šalies žymiausi žmonės, kokia religija ar tikyba praktikuojama, kas ir kaip toje šalyje valgoma; ką verta vežti dovanų. Būdami svečioje šalyje nekritikuokite žmonių papročių ir visko, kas jums galbūt nepatinka svetimoje šalyje.  Nesigirkite tik savo šalimi, savo valstybine santvarka, žmonėmis ir papročiais.  Turėkite savo šalies diplomatinės atstovybės kontaktus, jei kartais ištiktų kokie netikėtumai ir jums reikėtų pagalbos.
  • Geras svečias gelbsti kasdieniuose  buities darbuose, bendravime su vaikais,  tada ir pats jauties gerai viešnagės metu ir šeimininkams nėra taip sudėtinga.
  • Jei esate svečias, kuris apsistojote per svečiavimosi platformą, tai iš jūsų nesitikima, kad padėsite buityje, tačiau lova turėtų būti paklota, drabužiai tvarkingai sudėti. Tai ne viešbutis, kuriame ateina tvarkytojai. Net jei įskaičiuotas valymo mokestis, tai turėtumėte vis tiek sutvarkyti, susirinkti šiukšles, nes šeimininkams ir taip užteks skalbimo ir pilno valymo darbų.
  • Visuomet prisiminkite magiškus žodžius: prašau, ačiū, atsiprašau, prašyčiau, nėra už ką, ačiū, kad rūpinatės manimi. Ačiū už patarimus, esu dėkinga, būčiau dėkingas, jei …“  „Atsiprašau“, „apgailestauju“, kad „sudaužiau …“, „sulaužiau…“, „sugadinau…“ . Būtų idealu, jei prieš vykdami išmoktumėte tos šalies kalba, kurioje viešėsite.
  • Jei viešėsite ilgiau, nei tris dienas, tai pakvieskite šeimininką (-ę) vieną vakarą vakarienės kitur, kavinėje ar restorane. Apie tai reikėtų pasakyti iš anksto. Patys rezervuokite stalą, sumokėkite už taksi ir palikite arbatpinigių.
  • Prieš išvykdami apžiūrėkite kambarį. Susirinkite visus savo daiktus iš vonios kambario taip pat.  Surinkite šiukšles.  Jei ką nors palikote, tai apsunkinsite šeimininką ir jam teks tuos daiktus išsiųsti.
  • Išvykimo dieną pasiteiraukite kaip sutvarkyti patalynę.  Paprastai patalynė nuvelkama ir sulankstoma, paliekama ant lovos galo.
  • Ką nors sulaužę, sudaužę nupirkite naują pakaitalą arba padenkite žalą.  Svetimoje vietoje visada prižiūrėkite patalynę, staltieses, rankšluosčius, grindis, kilimus.  Prižiūrėkite vonios kambarį, išvalykite kriaukles po kosmetikos ir skutimosi, maudymosi, kad plaukais neužkimštumėte
  • Išvykdami visada padėkokite už svetingumą.

Jei išsinuomojote butą ar namą

Atvykę patikrinkite ar visi daiktai vietoje, kaip numatyta pagal nuomos sutartį.  Pradėjo gyventi galite jaustis, kaip namuose, tačiau yra ribų, kurių peržengti nederėtų.  Nereikėtų perstatinėti baldų, nukabinėti paveikslų ir pnš. Galite perkelti kokį indą, jei manote, kad per neatsargumą sudaužysite, tačiau prieš išvykdami turite pastatyti į vietą.

Jei yra sodas, tai galite naudotis ir valgyti nukritusius vaisius, prinokusias uogas, tačiau nepradėkite sau atsargų ruoštis iš jų.  Jei yra gėlynas, tai dėmesinga būtų palaistyti ir kokią piktžolę išrauti, jei matote, kad niekas jo neravi.  Nušluoti taką nuo prineštų sudžiuvusių lapų.

  • Išvykdami sutvarkykite namus ir palikite taip, kaip radote.
  • Grįžus iš viešnagės paprastai dar kartą padėkojama. Padėkoti galite telefonu, laišku, atviruku, atsiliepimu platformoje, elektroniniu laišku.  Palikite gerą atsiliepimą. Nereikia rašyti ilgų atsiliepimų, tačiau paminėkite apie apsistojimą, kas jums labai patiko. Jei labai jau norite kažką neigiamo parašyti, pagalvokite 24 val. nurimkite ir tada nuspręskite ar rašysite ar ne. Būkite sąžiningi, nes kritikos ir palikto atsiliepimo nebus galima pakeisti. Svečias, apie kurį parašyti geri atsiliepimai, kur kas labiau laukiamas.
  • Gerbkite kiekvieną sutiktą žmogų, ir drauge keliaujantį, ir mus sutinkantį, ir mus aptarnaujantį.  Nepalikite aplinkoje netvarkos ir šiukšlių.

Linkiu malonių įspūdžių priimant svečius ir svečiuojantis!

Šios svetainės turinys, tekstas ar bet kuri svetainėje esanti informacija negali būti kopijuojama, platinama, retransliuojama, atgaminama jokia forma, elektronine ar mechanine, įskaitant kopijavimą, įrašymą, saugojimą prieinamose informacinėse sistemose, perkėlimą ir naudojimą kitose internetinėse prieigose ir svetainėse ar kokiu kitu būdu be išankstinio autorės sutikimo. Dėl leidimo naudotis tekstu ar jo dalimi galite kreiptis: el. p. [email protected]. O jei norėsite cituoti ar patalpinti kitur, prašom nurodyti Alvydos Jasilionytės autorystę.

Krepšelis Prekė pašalinta Pridėti iš naujo
  • Prekių krepšelyje nėra