Jau ant slenksčio Šv. Kalėdų laukimas arba pardavimo ir pirkimo šurmulys.  Kiek tame Šv. Kalėdų dvasios priklauso nuo kiekvieno iš mūsų. Vaikai siunčia laiškus Kalėdų seneliui, o žmona ar vyras savo pageidavimus pašnabžda partneriui į ausį…

Įvertinkite savo biudžetą

Svarbiausia ne piniginė dovanos vertė, o džiaugsmas ir netikėtumas.  Kai vienas kitam neturi ko pasakyti, tai sunku parinkti ir tinkamą dovaną. Dovanokime kitiems  ne tai, ko yra pertekę, o tai ko kitas neturi.  Dažnam noris laiko,  turiningai ir prasmingai praleisto kartu, sulaukti skambučio, būti paminėtu geru žodžiu.  Kiek duodame kitiems, tiek sugrįžta patiems. Kokius turime išsiugdę įpročius? Galbūt norime išsiugdyti naujus ir atsikratyti senų. Nedidelis dėmesio ženklas suteikia šilumos vienatvės valandomis.  Niekada nebus per vėlu ar per anksti ugdyti ir puoselėti  gerumą. Neišleiskite viso atlyginimo dovanoms, prisiminkite, kaip nelengva būna sausio ir vasario mėnesiais, kai per daug plačiai atvėrėme pinigines gruodį. Svarbu ne dovanos kaina, o nuoširdus noras pradžiuginti.  Geriau dovanoti nedideles dovanėles įvairiomis progomis ištisus metus ir tokiu būdu vienodžiau paskirstyti  išlaidas visiems metams, nei nupirkti vieną brangią dovaną Kalėdų ar gimtadienio proga.

Dovanų sąrašas

Sudarykime sąrašą asmenų, kuriems planuojame šiais metais dovanoti dovanas. Numatykite  ir kiek planuojate išleisti. Ką planuojate pirkti ir kas galėtų būti alternatyva.   Veskite užrašus, kuriuose  žymėkite kam, ką, kokia proga, kuriais metais dovanojote.  Visus metus stebėkite ir užsirašinėkite apie ką asmuo kalba ir ko nori, ko jam (jai) reikia, apie ką svajoja. Kartais iš prabėgomis pasakytų žodžių galima atspėti kokia dovana bus pati tinkamiausia.  Verta užsirašinėti  ką ir iš ko gavote (jei sugalvosite perdovanoti gautą dovaną su kainomis). Žinodami skonį, pomėgius, norus ir poreikius, lengviau išrinksite dovaną, kuri ypač pradžiugins  bičiulį, giminaitį, draugą (-ę) ar kolegą (-ę).  Nepirkite dovanos paskutinę minutę, nes galite išrinkti netinkamą daiktą. Niekada nedovanokite daiktų, kurie Jums patiems nepatinka.

Dovanos šeimos nariams  ir artimiesiems

Jei šeima didelė ir nenorite išlaidauti, tai sutarkite jog kiekvienas pagamintų ar sukurtų dovanėlę pats ar nupirktų tokią, kuri tiktų bet kuriam šeimos nariui.  Po vakarienės surašykite vardus, sumeskite į gražią kepurę ir vienas iš Jūsų pabūkite Kalėdų seniu (Snieguole). Kiekvienas ištraukę „X“ asmenį, įteikite jam (jai) dovaną ir palinkėkite. Galite sugalvoti vaikams grupinę dovaną, kad skatintumėte dalinimosi įgūdžius. Krikšto vaikui – individualią.  Galite dovanoti nuo visų – vienam asmeniui.

Jei nusprendėte kiekvienam individualiai dovanoti dovaną, tai tam turėtumėte skirti laiko. Domėtis tuo asmeniu, atsargiai klausinėti, įdėmiai klausytis, galbūt netyčia užsimins, ko reikia. Galbūt apmokėti šokių,  plaukimo ar kitus užsiėmimus.  Įvairūs laisvalaikio kursai  bus naudingesnė dovana, nei naujas išmanusis telefonas.  Nepirkite bet ko, kad tik nupirkti. Idealu, kai susiformuojate įprotį Kalėdines dovanas rinkti ištisus metus.  Dovanokite tai, kas šildo, kuria jaukumą ir rodo jūsų rūpestingumą.

Dovanos tinkančios šeimos nariams

Šeimos nariams galima dovanoti intymesnes: baltinius, apatinius, kojines, puskojines, šlepetes, chalatus, apatinį trikotažą, vilnones pirštines, kojines, gražius vilnos ar kašmyro megztinius, odines pirštines,  šalikus ir kepures. Drabužiai dovanojami tik artimiems draugams ir šeimos nariams, kurių skonį ir dydį žinote.  Reikiamas daiktas, kelionė, vitaminai ar maisto papildai, šokoladas, mėgstami  saldumynai, mėgstamo žurnalo prenumerata, Kalėdų vaišių stalas.  Galbūt sveikatos tikrinimo (privačios) apmokėtos paslaugos; dovanų čekis į prekybos centrą, kuriame lankosi.  Artimam draugui (-ei): prabangi diena SPA centre ar 4 rankų masažas  ir pnš. Tai kas intymiau ir romantiškiau.

Piniginės dovanos

Tai labai puiki dovana paaugliams ir senoliams, besituokiantiems, šiuo metu stokojantiems, naujai įsikūrusiems. Pinigai įteikiami, kaip tikros dovanos, dailiame voke su sveikinimu ir galbūt netikėta smulkmena, sukelsiančia nuostabą.  Kitiems asmenims piniginė dovana tarsi paliudija, kad dovanotojas nepasivargino sužinoti kokia dovana būtų tinkamiausia, nebent tikrai žinote, kad pinigais prisidėsite prie svajonių pirkinio.

Dovanos tinkančios daugumai

Knygos (reikia žinoti kuo domisi), kvepalai (jei žinote mėgstamus kvepalus arba eikite išsirinkti drauge), rašymo priemonės odos dirbiniai, papuošalai (kaip dovanos atminimui arba galite eiti drauge išsirinkti), suvenyrai, bilietai į kiną ar teatrą, paskaita (pagal profesiją ar hobį),  grožio (spa) procedūrų kuponas,  sporto klubo abonementas,  mėgstamo žurnalo prenumerata, mėgstamos muzikos CD, graži užrašų knygelė,  knyga (hobi), praktiniai daiktai pagaminti iš natūralių medžiagų, vazos, dubenėliai, kvapiosios aromatinės žvakės, eteriniai aliejai, natūralūs kvapai namams,  kvepiantis levandomis rutuliai, natūraliai gaminama kosmetika, levandų kvapo taukmedžio sviesto rinkiniai, kedro priemonių rinkiniai, džiovinti vaisiai, medus, arbatžolės, geras vynas ar stiprus gėrimas, riešutai, rūkyti mėsos gaminiai,  kalėdiniai sausainiai, kalėdiniai pyragai, prieskoniai, arbata, kava, mėgstamas vynas („X“ regiono ar „X“ vynuogės), advento kalendoriai, kalėdiniai žaisliukai. Rankdarbius dovanokite tik tiems kurie tikrai juos mėgsta ir vertina.

Pietūs drauge

Puiki dovana, jei asmuo neleidžia sau išeiti ir pasivaišinti.  Jūs skirsite laiko ir pavaišinsite, pasigrožėsite miestu. Galbūt taip pat ir išrinksite vienas kitam dovaną. Jei norite padovanoti kvepalus ar papuošalus – eikite drauge.

Dovanos biure

Vadovas dovanoja visiems vieną dovaną – renginį, tortą ar panašiai.  Galima įvairovė. Patyrimo dovanų krepšelis. Pavyzdžiui įmonė suplanuoja išleisti „X“ sumą darbuotojų dovanoms. Parenka keletą aktyvių pramogų, kainuojančių tą pačią sumą, užrašo pramogos pavadinimą ir kiekvienas gali išsirinkti, kurios pageidauja. Jei manote, kad taip sudėtinga, tai surašykite ir leiskite išsitraukti, o jei nepatinka pasikeisti su kitu. Biure nereikėtų dovanoti kasdienio vartojimo daiktų,  drabužių, kojinių, baltinių, nosinaičių, kvepalų, brangių papuošalų ir panašiai. Gali būti dovanos, susijusios su tiesioginiu darbu.

Darbuotojai dovanoja vieną, bendrą dovaną, vadovui nuo visų.

Jei dovanomis keičiatės tik skyriuose ar padaliniuose, – tai taip pat smagu.  Biure paprastai didelė darbuotojų kaita, tad žmonės nepažįsta taip gerai vieni kitų. Mielų niekučių dovanoti nereikėtų.  Jei jūsų įstaigoje priimtina keisti dovanomis, tai sutarkite už kokią sumą turėtų būti dovana (iki 5 ar 10 eurų) ir nupirkite tai, kas tiktų ir vyrui ir moteriai.  Svarbu patirti dovanojimą ir Kalėdų šurmulio dvasią.

Dovanos klientams (tiekėjams)

Dovanokite tai, kas tinka pasidalinti drauge: džiovintų vaisių,  riešutų, šviežių vaisių ir uogų krepšelį, saldumynų,  įvairių užkandžių ar sūrių rinkinį, arbatų rinkinį, maisto ruošimo drauge vakarėlį ir panašiai. Tai, kuo galėtų visi pasivaišinti. Netinka individualios dovanos „X“ įmonės darbuotojui,  kad nebūtų manoma, jog tai „kyšis“ ir nebūtų tikimasi iš jūsų ypatingų nuolaidų ar palankumo, ar Jūs pats neįpareigotumėte kito asmens būti palankesniu Jums ir daryti išimtis.

Prieš vykdami paskambinkite ir pasitikslinkite, kad asmuo bus darbo vietoje.

Pasitikslinkite ar įmonės etikos kodeksas leidžia priimti dovanas.  Jei tai LR tarnautojas (-ja), tai LR įstatymu reglamentuota, jog dovanos vertė neturėtų viršyti 30 eurų sumos (jei viršija – tai dovana laikoma valstybės, savivaldybės ar kt. įstaigos nuosavybe).

Susitaikymo dovana (kai nori ištaisyti padarytą klaidą)

Elkitės labai taktiškai įteikdami dovaną žmogui, kurį buvote įžeidę ar norite su juo susitaikyti. Iš pradžių atsiprašykite, o paskui jau įteikite dovaną.  Jei jis (ji) dovanos nepriims, galbūt atnaujinti su jumis gerų santykių tiesiog nenori.  Jūs bent stengėtės.

Dovanų kuponai

Pirkdami ir dovanodami dovanų kuponus turite galvoti apie to asmens įpročius ir pomėgius, vietą, laiką, užimtumą, norus.  Labai dažnai taip ir lieka nepanaudoti, jei jie neatitinka asmens dienotvarkės ar pomėgių.  Kartais dovanota suma nepadengia norimo daikto kainos ir asmuo priverstas išleisti daugiau arba įsigyti nereikalingą daiktą. Tačiau jei žinote, kad asmuo mėgsta „X” knygyne, parduotuvėje, restorane, teatre lankytis,  tai bus tikrai tinkama dovana.

Ką daryti, jei gavau dovaną, o aš neturiu dovanos

Padėkokite, pasidžiaukite dovana. Dovana – neįpareigojantis dalykas, nes tas kas dovanojo, nesitikėjo grąžos. Tai yra jo ar jos dovana.  Per brangios ir per dažnos dovanos kitą žmogų gali priversti jaustis nesmagiai. Tačiau, jei būtinai norite dovana atsakyti, tuomet paskirkite kitą susitikimą ar užsukite į namus (biurą) ir užvežkite.  Duodami neturime tikėtis jokio atlygio – tik tada sulauksime tikro, nuoširdaus dėkingumo.  Gyvenimas taip pat yra dovana.

Dovanos įpakavimas

Ką bedovanotumėte, dovana turi atrodyti gražiai ir skoningai. Pakavimo skyriams atiduokite ryte ir pasiimkite vakare. Patys pakuokite. Turėkite namuose pakavimo reikmenų dėžę, kurioje vis papildysite atsargas. Įpakuota dovana – sukuria paslapties šydą. Išsikirpkite gražių paveiksliukų iš žurnalų, galite panaudoti gražų tapetą, laikraščio popierių ar kt. pakavimo priemones.  Gražiai papuoškite sezoniniais augalais.

Dovanos įteikimas

Įteikdami dovaną trumpai ir nuoširdžia pasveikinkite ir palinkėkite žodžiu. Pasakykite tinkamą komplimentą. Padėką priimkite su natūraliu dosnumu ir geranoriškumu. Nederėtų detaliai pasakoti kokį daiktą padovanojote, kiek vargo patyrėte ieškodami, kol gavote. Taip pat nedejuokite „sunkūs laikai“ ir panašiai, nes sukursite nejaukią situaciją. Dauguma žmonių nemokam įteikti ir priimti dovanų. Nederėtų dovanoti paslapčia – nebent nusiųstumėte gėles.

Duodami ir gaudami rodome dėkingumą ir nuoširdumą.  Tikroji dovanojimo idėja ne materiali, tai gražus gestas dėmesio parodymui (parodyti dėmesį).  Vertė yra ne pačioje dovanoje, o tai, kad žmogus dovanoja, galvoja, prisimena.  Dovanojame, nes norime pradžiuginti.  Kas dovanoja iš širdies, tas mokės rasti tinkamą dovaną ir pasakyti tinkamus žodžius.

Dovanos priėmimas

„Ai, man nieko nereikia“ , „ai, tai kad aš visko turiu“ – jei jūsų klausia ko norėtumėte, tai ir užsiminkite, ko jums reikia … Padėkite žmogui apsispręsti ir nupirkti tai, kas jums reikalinga. Priimti dovanas reikia labai taktiškai. Parodyti džiaugsmą ir mandagiai padėkoti, nusišypsoti.  Padėkokite už dovanas, nes tai apsikeitimas gera energija, tai linkėjimas.  Dėkodami pažįstame save. Dėkokime už gerumo ženklus, dėkokime už gyvenimo galimybes. Medžiai auga ir grynina mums orą nieko iš mūsų neprašydami, paukščiai gieda savo giesmes ir dalinasi gražiu melodingumu. Išmokime būti dėkingi tam, kas mus supa, tuomet išmoksime dėkoti ir dovanojantiems. Dėkingumas keičia žmogaus požiūrį į gyvenimą ir save.  Kai dėkingumas tampa įpročiu, žmogus pasveiksta ir pasijunta laimingas, jam pradeda sektis. Pradėkite dėkoti už tai, ką turite. Louise L.Hey knygoje „Dėkingumas – tai gyvenimo būdas“ rašo: „Jausdamiesi dėkingi mes skatiname organizmą gaminti endorfinus – vadinamus „laimės harmonus“. Jie ne tik gydo, bet ir atjaunina kūną. Jei netikite, pažvelkite į piktą žmogų – jo veidas perkreiptas ir išvargęs. Tada žvilgtelėkite į dėkingo žmogaus veidą – jis sveikas ir šviesus“.

Gavę dovaną pasidžiaukite: „Ačiū, jau seniai svajojau …“, „Ačiū, kad pagalvojai …“.

Dovana neturėtų būti parinkta vienpusiais sumetimais ar didaktiniais tikslais (žinant gavėjo ydas). Nebent asmuo pats užsiminė, jog norėtų paskaityti ką nors apie svorio metimą ar norėtų užsirašyti į sporto klubą ar kt.

Kalėdines dovanas dovanojame

Šeimos nariams, artimiems draugams, mylimiesiems ir mylimosioms,  verslo partneriams ir kolegoms, kolegai (-ei), kuris (-i) visus metus pagelbėdavo, namo prižiūrėtojams, žmonėms, kurie palengvino mūsų gyvenimą ištisus metus: valytojai, sporto klubo instruktoriai (treneriai), masažuotojai, manikiūro specialistei, kirpėjai, automobilio  meistrui, sodininkui, auklei, namų tvarkytojai, paštininkui, vairuotojui  ir kt. mums gelbstintiems (geriau piniginė dovana, arbatpinigiai). Užrašykime ir pridėkime savo sukurtą ar pirktą atviruką.

Dovanojimas – graži tradicija

Jei jus piktina Kalėdų laikas ir dovanojimo metas, tai norėčiau pasidalinti priminimais. Trys išminčiai, trys karaliai, ėjo apsilankyti pas gimusį Jėzų nešini dovanomis: auksu, mira, smilkalais.  Tai buvo prabangios dovanos. Mira ir smilkalai vis dar labai vertinami ir naudojami prabangiuose kvepaluose, šventovėse, o auksas ir dabar reiškia prabangą.

Mūsų protėviai dovanas patys ruošė, pasislėpę nuo kitų šeimos narių drožė, audė, siuvinėjo, mezgė, pynė, rinko, kepė, gamino.  Dovanojo riešutų, kalėdaičių, dešrų ar lašinių – kas ką turėjo.  Kai kuriose šalyse iki šiolei yra išlikęs paprotys Kalėdines dovanas sukurti (pagaminti) patiems.

Dovana turi atitikti gavėją, gyvenimo būdą, pomėgius, svajones. Turi būti asmeniška ir praktiška.

Sakote, jog jūsų ekonominė situacija neleidžia dovanoti, bet juk galite nupirkti apelsinų ir gražiai juos įriškite, arba prismaigstę kvapnių gvazdikėlių sukurkite kalėdinius žaisliukus, sukurkite patys ir padovanokite gražų kalėdinį žaisliuką.  Iškepkite meduolių tešlos sausainių  ar keksiukų ir gražiai dekoruokite. Nupieškite  ar pagaminkite Kalėdinį atviruką ir iš širdies užrašykite linkėjimą, išdrožkite ką nors. Nufotografuokite ir gražiai įrėminkite širdžiai mielą (tam asmeniui) kampelį ar gyvūnėlį ir padovanokite.

Kas norite ir galite lepinkite savo artimuosius, partnerius.  Nereikėtų manyti, jog vyras man turi dovanoti brangias dovanas. Moteris taip pat vyrui turėtų dovanoti brangias ir gražias dovanas.

Karaliai vykdavo į svečius visuomet su dovanomis – dovanojimas bendravimo ir santykių kūrimo būdas. Jogailaičių dinastijos LDK valdovas ir Lenkijos Karalius savo žmonai Bonai Sforzai, Lenkijos karalienei, Didžiosios Lietuvos kunigaikštienei,  dovanodavo vertingas dovanas.  Kleopatra, senovės Egipto faraonė, taip pat buvo dosni dovanodama. Dauguma žmonių įpratę dovanoti dovanas tik per šventes.  Dovanos – yra malonus būdas išreikšti dėkingumą ar parodyti dėmesį.  Labai puiku, jei tos dovanos gavėjas nesitiki ir dovana tampa dar ir staigmena. Šiandiena oficialių vizitų metu tai pat keičiamasi vertingomis dovanomis. Vykdami pas ką nors į svečius – vežame lauktuvių.

Laikas į parduotuvę

Jau turite dovanų sąrašą. Susidarykite planą geografiškai – pradėkite nuo tolimiausio taško arba nuo „X“ prekybos centre esančio tolimiausio taško, arba nuo pirmo aukšto. Apsipirkinėjimą pradėkite nuo ankstaus ryto. Su savimi pasiimkite didelį pirkinių krepšį.  Jei dovanų reikia didesnio kiekio, tai galite įsigyti tokių pat daiktų skirtingiems žmonėms. Dovanas pakavimui atiduokite kitos dienos ryte (arba tą pačią dieną), o pasiimkite vakare (ar kitą dieną).  Rinkite dovanas ištisus metus. Pirkti dovanas paskutinę minutę – prabangos įprotis.  Prisiminkite, jog brangios dovanos įpareigoja.

Dovanos perdovanojimas

Galite, jei yra etiketės ir dovana nenaudota. Svarbu turėti sąrašą  ką ir kam dovanojote ir ką iš ko gavote.  Būtų nesmagu, jei dovana nukeliautų atgal.  Galite perdovanoti, jei daiktas: naujas, to daikto nor, daiktas nėra asmeniškai pagamintas jums.

Dovana galėtų būti: asmeniška, praktiška, labdaringa, skatinti patirti, naudinga, gali būti grupei, o ne asmeniui, piniginė (prisidedate prie svajonių išsipildymo), kūrybiška.

Krepšelis Prekė pašalinta Pridėti iš naujo
  • Prekių krepšelyje nėra